Opublikowano

Prąd budowlany – co to takiego?

Przeglądając taryfy dostawców prądu i koszty energii elektrycznej można spotkać się z takim sformułowaniem jak prąd budowlany. Czym jest prąd budowlany, dlaczego wyróżnia się ten rodzaj prądu i kto zazwyczaj go używa? Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Czym jest prąd budowlany?

Prąd budowlany to nic innego jak taryfa energii elektrycznej, która przeznaczona jest dla budynków i obiektów będących w trakcie budowy. Jej podstawowym celem jest dostarczenie energii elektrycznej wystarczającej na prowadzenie robót budowlanych, montażowych i wykończeniowych.

Takie rozwiązanie umożliwia osobom budującym dom dostęp do energii elektrycznej, która jest niezbędna podczas budowy. Warto pamiętać, że to kluczowe, gdyż niespełnienie warunków technicznych przyłączenia do sieci energetycznej, może uniemożliwić uzyskanie pozwolenia na budowę.

Dlaczego istnieje taryfa na prąd budowlany?

Istnienie osobnej taryfy na prąd budowlany uwarunkowane jest przepisami prawa. Wynika ono z zakazu zasilania placu budowy prądem stałym, czyli takim, który normalnie jest wykorzystywany przez gospodarstwa domowe. Na budowie powinno się wykorzystywać prąd pochodzący z przyłącza tymczasowego.

prąd budowlany

Po ukończeniu domu, konieczna jest jak najszybsza zmiana, przyłącza tymczasowego na stałe. Wynika to przede wszystkim ze względów ekonomicznych, a także z faktu, że dom powinien korzystać z przyłącza docelowego, czyli stałego.

Czy można korzystać z prądu od sąsiada?

Wiele osób uważa, że najlepszym sposobem na zasilenie budowy w prąd elektryczny jest po prostu korzystanie z prądu udostępnionego przed sąsiada za umówioną opłatą. Niestety takie działanie może uchodzić za nielegalną sprzedaż energii elektrycznej i spowodować problemy, zarówno dla sąsiada, jak i dla inwestora.

Najlepiej jest skorzystać z usług dostawcy prądu działającego na tym terenie lub innych firm posiadających pozwolenie na sprzedaż energii elektrycznej na danym obszarze. Takie rozwiązanie na pewno będzie legalne, bezpieczne i zapewni stały dopływ energii.