Opublikowano

Jak działają turbiny wiatrowe i czy warto w nie zainwestować?

Energię elektryczną można pozyskać z odnawialnych źródeł typu promieniowanie słoneczne, woda czy wiatr. Coraz częściej spotyka się przydomowe turbiny wiatrowe, dzięki którym możliwe staje się m.in. zmniejszenie rachunków za prąd, podniesienie wartości nieruchomości. W Polsce ilość promieniowania słonecznego jest ograniczona, ale masy powietrza przemieszczają się nieustannie. Warto wobec tego pomyśleć nad elektrownią wiatrową, na jej zakup i montaż dodatkowo otrzymać dofinansowanie lub preferencyjne warunki kredytowe.

Co warto wiedzieć na temat elektrowni wiatrowej?

W Polsce większość instalacji OZE do wytworzenia energii elektrycznej wykorzystuje wiatr, wynika to w dużej mierze ze sprzyjających warunków wietrznych. Turbiny wiatrowe https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektrownie-wiatrowe—jak-dzialaja-i-czy-warto-w-nie-inwestowac będą szczególnie opłacalną inwestycją przede wszystkim na Pomorzu i Suwalszczyźnie, czyli najbardziej wietrznych terenach. Zasada jest prosta – wraz ze wzrostem siły wiatru rośnie efektywność instalacji OZE.

Ruch powietrza jest niewidoczny, ale zawsze obecny, wiatr wzmaga się wraz ze zmianą temperatury i ciśnienia, znaczenie ma także ukształtowanie terenu. Za wytwarzanie energii elektrycznej odpowiadają turbiny wiatrowe – mogą mieć one oś obrotu poziomą lub pionową.

W przypadku turbin typu HAWT można mówić o większej wydajności i niższych kosztach inwestycyjnych. Praca turbin VAWT uzależniona jest od zmian kierunku wiatru. Podmuch wiatru wprawia w ruch wirnik, zmieniając energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną.

Wytworzona energia trafia do generatora, skąd jest zamieniana w energię elektryczną. Na koniec wyprodukowana energia zostaje przesłana do akumulatora lub sieci energetycznej, do której została podłączona turbina wiatrowa.

Dlaczego warto zainwestować w elektrownię wiatrową?

Postawienie elektrowni wiatrowej wiąże się z dużymi kosztami, ale jest to długoterminowa inwestycja, która zwraca się relatywnie szybko. Stanowi odnawialne i niewyczerpywalne źródło energii. Nie trzeba martwić się żadnymi zanieczyszczeniami ani produkcją odpadów. Energia wiatru jest zamieniana w energię elektryczną, która może zostać wykorzystana w dowolny sposób.

Korzystając z elektrowni wiatrowej, można zredukować emisję toksycznych gazów do atmosfery, w tym dwutlenku węgla.

Do zalet elektrowni wiatrowych zalicza się niezależność energetyczną, pozyskiwanie darmowej energii i zmniejszenie rachunków za prąd, budowanie pozytywnego wizerunku marki/biznesu.