Opublikowano

Rosnące ceny energii elektrycznej – jak temu zaradzić?

ceny energii elektrycznej

W ostatnim czasie ceny energii elektrycznej w bardzo szybkim tempie poszybowały w górę. Taka sytuacja miała miejsce nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Koniunktura na rynku energii elektrycznej zmienia się wraz z sytuacją polityczną, a ta jest dość dynamiczna. Jak poradzić sobie z wysokimi kosztami? Co można zrobić, aby zmniejszyć rachunki na prąd?

Zmiana dostawcy energii elektrycznej

W Polsce działają dostawcy energii państwowi i prywatni. Bez problemu można zmienić dostawcę lub taryfę. Wśród taryf rozróżnia się cztery podstawowe, w których G oznacza taryfę przeznaczoną dla gospodarstw domowych, C dla małych firm i gospodarstw rolnych, B dla dużych firm, A dla największych odbiorców. Dodatkowo konsumenci mogą też zetknąć się z cyframi 1 lub 2, z których pierwsza oznacza moc umowną do 40 kW, a druga powyżej 40 kW. Wielu operatorów oferuje dla swoich klientów możliwość korzystania z taryfy nocnej, która jest tańsza. Z racji dużej dywersyfikacji rynku energetycznego w Polsce konsumenci mogą porównać ceny energii elektrycznej i wybrać ofertę, która w danym momencie jest dla nich najkorzystniejsza. W wielu przypadkach dla nowych klientów są przygotowane zniżki, dzięki którym można znacząco obniżyć rachunki za prąd.

ceny energii elektrycznej

Odnawialne źródła energii odpowiedzią na rosnące ceny prądu

Ocieplenie klimatu jest tematem dość często poruszanym w mediach w ostatnich latach. Każdy na własne oczy widzi, że klimat się zmienia i trzeba zaradzić temu problemowi. Rozwiązaniem są odnawialne źródła energii, które pomagają zmniejszyć ślad węglowy, a przy okazji znacząco obniżyć rachunki za prąd. Ceny energii elektrycznej rosną, a osoby mające zainstalowaną fotowoltaikę nie martwią się tym. Pozyskiwanie energii ze słońca jest praktycznie darmowe, a mając magazyn energii, nie trzeba się przejmować mroźnymi zimami i przerwami w dostawie prądu.

Czy warto zainwestować w odnawialne źródła energii?

System fotowoltaiczny czy energia wiatrowa są nie tylko ekologicznym rozwiązaniem, ale przede wszystkim pozwalają oszczędzić sporo na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Rosnące ceny energii elektrycznej nie są problemem dla osób korzystających z odnawialnych źródeł energii, a na zakup i montaż systemu fotowoltaiki można otrzymać dość duże dofinansowanie, z którego mogą skorzystać prywatne gospodarstwa domowe i firmy.