Opublikowano

Jak działa licznik prądu?

licznik prądu

Licznik prądu jest bardzo ważnym urządzeniem, które wykorzystuje się w wielu budynkach, jak i w sektorze energetycznym. Ma on za zadanie określać granice między siecią dystrybucyjną dostawcy prądu oraz siecią domową. Najprościej rzecz ujmując, to miernik konsumpcji energii elektrycznej, jaki pozwala rozliczyć się z przedsiębiorstwem dostarczającym energię. Każdy z liczników posiada numer seryjny, który pozwala odróżniać dany sprzęt od innego. Jakie rodzaje liczników są najpopularniejsze? Czym cechuje się taki licznik?

Rodzaje liczników prądu

Wśród najpopularniejszych rodzajów liczników prądu, wyróżniamy:

  • Licznik indukcyjny – to najstarszy model, jaki jest wykorzystywany w naszym kraju. Posiada aluminiową tarczę, która porusza się w zgodzie ze zużyciem prądu w danym miejscu. Tarcza kręci się szybciej wtedy, gdy więcej energii zużywamy. Budowa licznika tego rodzaju bazuje na dwóch cewkach, które wpływają na wirowanie pola magnetycznego. W jednej z  nich prąd płynie z szybkością proporcjonalną do poziomu napięcie, a w drugiej z szybkością proporcjonalną do natężenia pobieranej energii. 
  • Licznik elektroniczny – jest też nazywany licznikiem cyfrowym. Wartości są wskazywane na ekranie ciekłokrystalicznym. Plusem jest odczyt licznika zdalnie, za pomocą drogi radiowej. Budowa opiera się na scalonych układach, które mają za zadanie generować impulsy pod wpływem prądu i napięcia. Licznik przelicza ilość impulsów na kWH. 
  • Licznik inteligentny – to nowoczesne urządzenie, które pozwala przekazywać większą ilość danych odnośnie konsumpcji energii elektrycznej do dostawcy. Dzięki temu możemy rozliczać się na bieżąco za realne korzystanie z prądu. 

Jak odczytać stan licznika?

Warto podkreślić, że stan licznika podaje się w pełnych kWh. Taryfa całodobowa jest związana z tym, że miernik licznika wskazuje jedno zużycie. Jest ono podawane w pełnych kilowatogodzinach. Jeśli chodzi o taryfy dwustrefowe G12, w tym przypadku należy podać stan licznika dla obu stref (strefa nocna i dzienna). Na indukcyjnym liczniku stan jest zaznaczony miernikiem. W elektronicznych modelach zazwyczaj wartości są wskazywane za pomocą kodu, jakie wyświetla się w roku urządzenia. Jeśli ciekawią Cię nowinki dotyczące licznika prądu, wejdź na stronę: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/licznik-bez-tajemnic i zapoznaj się z najbardziej aktualnymi informacjami.