Opublikowano

Panele fotowoltaiczne sposobem na obniżenie rachunków za prąd

panele fotowoltaiczne

Rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Tylko w ostatnim roku w Polsce przybyło ponad 100 tys. prosumentów. W związku z zapowiadanymi zmianami dotyczącymi sposobu rozliczania wytworzonej nadwyżki prądu warto dowiedzieć się co zrobić, by okres zwrotu z inwestycji był jak najkrótszy.

Nadchodzące zmiany w przepisach

Instalacje fotowoltaiczne największą wydajność osiągają latem, gdy słońce operuje wysoko, a dni są długie. W okresie letnim ilość wytworzonej energii elektrycznej znacząco przekracza potrzeby pojedynczych gospodarstw domowych. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy prosument nadmiar energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne może oddać do publicznej sieci energetycznej i odebrać ją zimą, gdy zapotrzebowanie na prąd jest większe, a wydajność instalacji mniejsza. Zgodnie z proponowanym projektem ustawy, od 1 stycznia 2022 roku każdy prosument będzie sprzedawał nadwyżkę prądu i odkupował ją w razie potrzeby po wyższej cenie. Zmiany dotyczyć będą instalacji oddanych do użytku od 2022 roku. Prosumenci, którzy uruchomią fotowoltaikę wcześniej, będą rozliczani na starych zasadach przez 15 lat.  

panele fotowoltaiczne

Instalacja szyta na miarę

Większość klientów indywidualnych montuje panele fotowoltaiczne w celu obniżenia rachunków za prąd. Aby było to możliwe, należy stworzyć instalację dostosowaną do potrzeb użytkownika. Przy określaniu docelowej ilości paneli i ich mocy bierze się pod uwagę średni poziom zużycia energii elektrycznej w ciągu roku. Istotne znaczenie ma również odpowiednie umiejscowienie paneli. Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna jest tak wydajna, jak jej najsłabsze ogniwo. Nawet niewielki cień padający na jeden panel może ograniczyć ilość wytwarzanej energii elektrycznej. Prawidłowo wykonana instalacja jest bezpieczna i odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Profesjonalne firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki stosują szereg zabezpieczeń chroniących gospodarstwo domowe przed wystąpieniem zwarcia i pożaru. Więcej informacji na temat paneli fotowoltaicznych można znaleźć tutaj.