Opublikowano

Alternatywne źródła energii – czym są? Jakie ich rodzaje można wyróżnić?

alternatywne źródła energii

Alternatywne źródła energii to możliwość pozyskiwania energii słonecznej, wodnej, powietrznej oraz geotermalnej. Przykładami alternatywnych źródeł energii, są: biogaz, biomasy, koła wodne, panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, turbiny, wiatraki i elektrownie wodne. 

Alternatywne źródło energii – czym jest? 

Alternatywne źródła energii nazwane jest inaczej odnawialnym źródłem energii. Odznacza się tym, iż posiada zdolności do samoregeneracji. Wykorzystuje się je celem produkowania energii odnawialnej czy też niekonwencjonalnej. 

Podział alternatywnych źródeł energii

Najczęściej wykorzystywane innowacyjne i alternatywne źródła energii odnawialnej, wykorzystują energię słoneczną, wiatrową lub wodną:

Energia słoneczna – jej źródło stanowią reakcje jądrowej fuzji zachodzące w środku Słońca. Ta energia dociera do nas pod postacią słonecznego promieniowania. Można ją wykorzystywać bezpośrednio za sprawą paneli fotowoltaicznych albo kolektorów solarnych. Pośrednio energia ze słońca jest również źródłem energii biomasy, wiatry czy wody. Wśród plusów słonecznej energetyki, trzeba wymienić najmniejszy z możliwych negatywny wpływ na naturalne środowisko, wszechobecność oraz nieograniczone zasoby. 

Energia wiatrowa – chociaż jest ona związana bezpośrednio ze słoneczną energią, to z uwagi na metodę pozyskiwania, można ją zakwalifikować w roli osobnego źródła energii. W przemyśle jest przekształcana na energię typu mechanicznego, która powstaje dzięki obracaniu się wiatrowej turbiny napędzanej prze łopatki w śmigłach wirnika. Za sprawą ruchu obrotowego, który przy pomocy przekładni może napędzać prądnice, dochodzi do powstawania energii elektrycznej. Produkowana w wiatrowych elektrowniach energia, pozostaje wolna od produktów, które mogłyby zanieczyszczać atmosferę ziemską. 

alternatywne źródła energii

Energia wodna – tak samo jak w wypadku energii wiatrowej, jest ona związana ze słoneczną energią. Parując, woda może się unosić i uzyskiwać potencjalną energię. Skraplając się oraz spadając pod postacią deszczu zasila ona rzeki, z których możliwie jest pozyskiwanie energii kinetycznej przepływającej wody.