Opublikowano

Jak wygląda montaż fotowoltaiki?

montaż fotowoltaiki

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest zadaniem, które powinno być wykonane przez fachowców. Czasami źle podłączona i zainstalowana fotowoltaika może przysporzyć wiele problemów. Jak wygląda montaż fotowoltaiki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. 

Co przed montażem paneli fotowoltaicznych na dachu?

Montaż fotowoltaiki związany jest z umieszczeniem paneli na dachu. Ich odpowiednia ilość produkuje energię elektryczną dla całego domu. Aby umieścić odpowiednią ilość paneli na dachu, konieczne jest sprawdzenie rocznego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię oraz zmierzenie powierzchni dachu, na której umieszczona będzie instalacja. W sytuacji montażu paneli fotowoltaicznych bardzo ważne jest ich usytuowanie oraz kierunek geograficzny, ze względu na opłacalność i funkcjonalność całej instalacji. Dlatego przed planowanym montażem, warto przemyśleć te wszystkie aspekty. 

Montaż instalacji fotowoltaicznej może odbywać się na dachu płaskim i spadzistym pokrytym: blachodachówką, dachówką ceramiczną, blachą trapezową, gontem bitumicznym i papą. O montażu fotowoltaiki szerzej opisano w artykule na https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji

montaż fotowoltaiki

Jak odbywa się montaż fotowoltaiki?

Aby panele były efektywne, konieczny jest wybór odpowiedniego miejsca, nasłonecznionego o odpowiedniej pozycji względem słońca. Montaż polega na odpowiednim przymocowaniu tak, aby nie uległy zniszczeniu poprzez działanie wiatru czy śniegu. Oczywiście instalowane są również przewody elektryczny i pozostałe elementy. Najlepiej, jeśli panele zostaną zainstalowane na dachu względem południa pod kątem 30- 40 stopni. Podobne pozyskiwanie energii można uzyskać, ustawiając je względem zachodu lub wschodu. Czasami lepszym rozwiązaniem może być ustawienie paneli na gruncie. W zależności od skomplikowania dachu i ilości paneli koniecznych do zamontowana instalacja ta jest często wykonywana w jeden dzień. Należy pamiętać o tym, że montowanie paneli fotowoltaicznych w kierunku północnym jest całkowicie bezcelowe i wiąże się ze stratą pieniędzy.