Energia elektryczna stanowi przedmiot handlu, a zatem jest klasycznym towarem na rynku energii. W praktyce oznacza to, że musi zostać wyprodukowana, następnie sprzedana i dostarczona odbiorcy końcowemu, do których zaliczamy klientów indywidualnych, przedsiębiorstwa i instytucje. Czym charakteryzuje się rynek energii w Polsce jako całokształt procesów, które zachodzą pomiędzy odbiorcami końcowymi i producentami.
Uczestnicy rynku energii elektrycznej
W Polsce, uczestników rynku energii elektrycznej można podzielić na takie grupy jak:
- wytwórcy,
- operatorzy systemów przesyłowych,
- operatorzy systemów dystrybucyjnych,
- sprzedawcy czyli spółki obrotu.
Energię elektryczną wytwarzają duże elektrownie, a także niewielkie gospodarstwa domowe, które posiadają własne instalacje wytwórcze. Główny producent energii w Polsce to natomiast elektrownie systemowe. To właśnie tam produkcja energii oparta jest przede wszystkim na bazie węgla kamiennego i brunatnego.
Drugi producent, pod względem wielkości wolumenu, to elektrociepłownie. Rynek energii elektrycznej obejmuje także prąd produkowany w elektrowniach fotowoltaicznych, wiatrowych, wodnych, a także w wyniku spalania biogazu oraz biomasy. Więcej informacji o rynkach energii znajdziesz na innogy.pl.
Trendy w sektorze energii elektrycznej
Najważniejszy trend, zauważalny zarówno w Polsce, jak i na świecie, to wzrost ogólnego zapotrzebowania na energię pochodzącej zarówno w konwencjonalnych, jak i odnawialnych źródeł.
Rynek energii musi zatem ewoluować, jeśli ma w przyszłości sprostać dwóm wyzwaniom, jakim stanowi rosnące zapotrzebowanie na energię i zmniejszenie całkowitej emisji dwutlenku węgla.
Według szacunkowych danych globalna konsumpcja energii na przestrzeni kolejnych 10 lat wzrośnie prawdopodobnie aż o 44 proc. To jednak nie wszystko. Coraz starsza infrastruktura będzie potrzebować dodatkowej mocy wytwórczej. Jest to wynikiem wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną w mniej rozwiniętych obszarach, a także powstawaniem nowych inwestycji związanych choćby ze rozwojem elektromobilności w krajach rozwiniętych.