Opublikowano

Co warto wiedzieć o przepisaniu licznika prądu?

Pomimo tego, że przepisanie licznika prądu elektrycznego ( https://przejmijlicznik.innogy.pl/) powinno być jedną z pierwszych rzeczy zrobionych przez najemcę i wynajmującego, to wiele osób rezygnuje z tej możliwości. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Co warto wiedzieć na temat przepisywania licznika prądu elektrycznego? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.

Dlaczego warto przypisać licznik?

W praktyce przepisanie licznika sprawi, że dostawca będzie wystawiał faktury za prąd na nazwisko przepisanej do niego osoby. Oznacza to, że wszystkie należności będą wystawione na dane osoby, która rzeczywiście korzysta z nieruchomości. Jakie ma to konsekwencje dla obydwu ze stron?

Chociaż części osób może się wydawać, że przepisanie licznika prądu elektrycznego chroni jedynie właściciela nieruchomości, to w rzeczywistości jest to działanie zabezpieczające interesy obydwu ze stron. Zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Dzięki temu rozwiązaniu żadna ze stron nie musi obawiać się obciążenia niesłusznie naliczonymi rachunkami.

Oznacza to, że najemca nie będzie musiał zmagać się z sytuacją, kiedy to prąd z nieruchomości zostanie odcięty ze względu na długi jej właściciela. Dzięki przepisaniu licznika nawet w sytuacji, gdy właściciel posiada nieuregulowane rachunki, prąd nie zostanie odcięty. Z drugiej strony właściciel nigdy nie będzie musiał obawiać się konieczności zapłacenia za rachunki najemcy.

Przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego

Aby przepisać licznik konieczne jest wcześniejsze przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Powinien być on zawsze wypełniony wspólnie przez obydwie ze stron umowy. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych protokół musi być dostarczony do dostawcy energii. Najczęściej wymaga to pojawienia się stron w Punkcie Obsługi Klienta danego dostawcy energii elektrycznej.

Części dostawców pozwala także na zdanie protokołu drogą pocztową. Z kolei bardzo nieliczne podmioty pozwalają na rozwiązanie tej kwestii drogą elektroniczną. Należy jednak pamiętać, że od chwili złożenia protokołu do przepisania licznika na najemcę może minąć nawet kilka tygodni..