Opublikowano

Sposób na optymalizację rachunku. Jak zmienić dostawcę prądu i oszczędzać?

jak zmienić dostawcę prądu

Żyjemy w czasach, w których wciąż rośnie zapotrzebowanie na podaż energii elektrycznej. Nie dotyczy to tylko wielkich zakładów przemysłowych, czy energetyki krajowej, ale także zwykłych gospodarstw domowych. Uzależniamy się od coraz większej ilości urządzeń elektrycznych, co przekłada się na generowanie większego zużycia, a tym samym wyższych rachunków za prąd. Jak zoptymalizować rachunki? Jak zmienić dostawcę prądu?

Nie zmieniasz dostawcy, a sprzedawcę

jak zmienić dostawcę prąduNa rynku istnieją podmioty, które oferują rozmaite oferty, różniące się stawkami i rodzajem proponowanych usług, które zwykło się nazywać taryfami. Są to sprzedawcy energii elektrycznej, których możemy wybrać sobie dobrowolnie. Należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że mowa o sprzedawcach, nie zaś o dostawcach. Na pytanie bowiem, jak zmienić dostawcę prądu, należy odpowiedzieć, że nie ma takiej możliwości. Jest to segment rynku, który odpowiedzialny jest za zarządzanie infrastrukturą i zapewnienie ciągłości dostaw. Dostawca prądu przydzielany jest na mocy ustawy na podstawie terytorium. Kraj bowiem podzielony jest na strefy, w których obligatoryjnie działają poszczególni dostawcy, których zmienić nie możemy, mają oni bowiem wyłączność na zarządzanie infrastrukturą w danym regionie. To, co potocznie uważamy za zmianę dostawcy, tak naprawdę jest wyborem między sprzedawcami.

Jak zmienić sprzedawcę?

Zanim zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy, dokładnie przeanalizujmy poszczególne oferty dostępne na rynku. Mogą one bowiem różnić się w sposób odczuwalny dla naszego portfela. Na wstępie warto zastanowić się nad sposobem naszego wykorzystywania energii elektrycznej. Sprzedawcy oferują bowiem rozmaite taryfy, które różnicują się mniejszymi lub większymi stawkami obowiązującymi w konkretnych godzinach korzystania z prądu. Dla jednych, którzy prowadzą nocne życie, korzystniej będzie wybrać taryfę nocną, podczas, której stawki za korzystanie z energii są wyjątkowo niskie, w zamian za droższy prąd w ciągu dnia. Zasada ta działa także na odwrót, jak również z uwzględnieniem rabatów nie godzinnych, a weekendowych. Wybór taryfy, która najbardziej pasuje do naszego korzystania z prądu zoptymalizuje rachunki i poczyni oszczędności. Sam proces zmiany sprzedawcy jest wyjątkowo prosty. Praktycznie, klient nie musi podejmować żadnego działania samodzielnie. Wystarczy podpisać umowę z nowym sprzedawcą, a także wypisać stosowne upoważnienie, a podmiot odpowiedzialny za sprzedaż prądu dopełni za klienta wszystkich formalności związanych ze zmianą.