Opublikowano

Energia elektryczna dla domu – taryfa G11 czy też G12?

W celu zmniejszenia rachunków za prąd można zmienić taryfę energii elektrycznej, co jest całkowicie bezpłatne. Optymalnie dobrana taryfa energii w oparciu o indywidualne preferencje czasowe korzystania z urządzeń elektrycznych przez dane gospodarstwo domowe pozwala na znaczące obniżenie wydatków na prąd, o czym przekonało się już tysiące osób. Z całą pewnością warto rozważyć zmianę taryfy i w razie potrzeby nawet dotychczasowego dostawcy prądu. Pojawia się zatem pytanie, na którą taryfę energii się zdecydować, aby rzeczywiście była ona opłacalnym wyborem?

Energia elektryczna dla domu – taryfa G11 czy też G12?

Obecnie indywidualni odbiorcy energii elektrycznej mogą liczyć na różnorodność taryf, dzięki czemu mogą dobrać tą najkorzystniejszą dla swojego gospodarstwa domowego. Najpopularniejszą taryfą jest taryfa G11, która jest taryfą jednostrefową. W jej przypadku przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę. Nie trzeba zatem przejmować się tym, w jakich godzinach przypada zużycie prądu. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku gospodarstw domowych, gdzie trudno jest określić konkretne godziny największego użycia energii elektrycznej. Warto się na nią zdecydować, jeśli energia dla domu wykorzystywana jest w różnych godzinach. Jeśli jednak możliwe jest przeniesienie co najmniej 40% dobowego zużycia energii na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką za kWh, to bardziej opłacalnym wyborem będzie taryfa dwustrefowa. Taryfa G12 dzieli dobę na dwie strefy – z godziny szczytowe z droższym prądem i godziny pozaszczytowe z tańszą energią. Za prąd w przypadku taryfy dwustrefowej zapłaci się mniej w godzinach nocnych (22.00-6.00) i wczesnopopołudniowych (13.00-15.00).

A może taryfa weekendowa G12w?

Alternatywą dla taryfy G12 jest taryfa weekendowa G12w. W jej przypadku strefa z tańszym prądem przypada nie tylko na godziny wieczorne i nocne w dni robocze, ale również przez cały weekend oraz w święta i dni ustawo wolne od pracy. Taryfa weekendowa rozpoczyna się już w piątek od godziny 22.00 i trwa aż do poniedziałku do godziny 6.00.