Opublikowano

Taryfa nocna i weekendowa coraz popularniejsze

Dostawcy energii elektrycznej coraz częściej poszerzają swoje oferty o taryfy dwustrefowe takie jak nocna i weekendowa. Okazuje się, że decyduje się na nie coraz więcej nie tylko klientów biznesowych, ale również tych indywidualnych. Dobrze dopasowana taryfa to sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Tym bardziej, że zmiany taryfy energii można dokonać bezpłatnie. Trzeba jednak pamiętać, że dokonanie takiej zmiany możliwe jest tylko raz na rok, dlatego też należy dobrze przemyśleć swój wybór.

Taryfa nocna i weekendowa coraz popularniejsze

Odkąd doszło do otwarcia rynku energii, coraz więcej klientów decyduje się na zmianę nie tylko taryfy energii, ale również na zmianę dostawcy prądu. Jest to całkowicie darmowe, a wszelkimi formalnościami z tym związanymi zajmuje się najczęściej w imieniu klienta jego nowy sprzedawca. Chociaż nadal najbardziej popularną taryfą jest taryfa jednostrefowa, to jednak coraz więcej osób decyduje się na zamienienie jej na taryfę dwustrefową. Taka zmiana może przynieść niemałe oszczędności w skali roku. Kluczową kwestią jest określenie dobowego zapotrzebowania gospodarstwa domowego czy też przedsiębiorstwa. Dwustrefowat taryfa nocna i weekendowa w przypadku których doba podzielona jest na dwie strefy – z tańszym i droższym prądem. W godzinach szczytowych obowiązuje wyższa stawka cenowa za kilowatogodzinę, a w godzinach pozaszczytowych niższa. Znacznie tańsza energia elektryczna jest w tzw. dolinie nocnej, obowiązującej najczęściej w godzinach 22.00-6.00 oraz w godzinach między 13.00 a 15.00. W przypadku taryfy weekendowej strefa z tańszym prądem zaczyna się już w piątek od godziny 22.00 i trwa aż do godziny 6.00 w poniedziałek. Niższa stawka za kWh obowiązuje także w święta i wszystkie dni ustawowo wolne od pracy.

Kiedy warto zdecydować się na taryfę dwustrefową?

Zmiana taryfy z jednostrefowej na dwustrefową nie zawsze jest opłacalnym rozwiązaniem w przypadku każdego gospodarstwa domowego czy nawet firmy. Jest to korzystna opcja pod warunkiem, że co najmniej 40% dobowego zużycia energii elektrycznej przypada na godziny wieczorne i nocne oraz w weekendy. Czasami wiąże się to zatem z koniecznością przeniesienia czynności takich jak pranie czy sprzątanie domu na godziny pozaszczytowe.