Opublikowano

Czym cechuje się taryfa C12a?

taryfa c12a godziny

Rachunki za prąd stanowią większe lub mniejsze obciążenie dla firmowego budżetu, jednakże są one nie do uniknięcia. Można jednak zmniejszyć kwotę widniejącą na fakturach za prąd. Jest na to wiele mniej lub bardziej skutecznych sposobów, a jedną z najprostszych jest zmiana taryfy energii elektrycznej czy też nawet zmiana dotychczasowego dostawcy prądu. Już dawno minął bowiem czas, kiedy to trzeba było przez lata być związanym z odgórnie narzuconym dostawcą. Obecnie każdy ma prawo go zmienić i to bezpłatnie, a do dyspozycji jest szereg innych sprzedawców. Każdy z nich ma w ofercie taryfę C12a, czyli jedną z najczęściej wybieranych przez polskie firmy, ale ceny mogą być już inne.

Czym cechuje się taryfa C12a?

taryfa c12a godziny

Taryfa C12a jest dwustrefowa taryfą przeznaczoną dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. Jest to taryfa zarezerwowana przede wszystkim dla przedsiębiorstw, ale osoby prowadzące swoją własną działalność gospodarczą również mogą się na nią zdecydować. Taryfa C12a godzinny jest również jedną z taryf budowlanych, w przypadku której energia elektryczna sprzedawana jest na potrzeby zasilania budowy jakiejś nieruchomości. Można ją zmienić wówczas dopiero w momencie zamieszkania w wybudowanym obiekcie. Jako, że taryfa C12a godzinna jest taryfą dwustrefową, to obowiązują dwie różne stawki za kilowatogodzinę. Niższa stawka obowiązuje w godzinach pozaszczytowych, a wyższa w godzinach poza szczytem. Jeśli chodzi zaś o konkretne godziny w poszczególnych strefach, to wszystko zależy od danego dostawcy prądu. Przyjmuje się jednak, że zwykle tańszy prąd jest w godzinach od 21.00 do 8.00 i od 11.00 do 17.00, a droższy w godzinach od 8.00 do 11.00 i od 17.00 do 21.00. Warto to jednak dla pewności sprawdzić na stronie wybranego sprzedawcy.

Kiedy taryfa C12a będzie opłacalna dla firmy?

Na taryfę C12a warto zdecydować się firmie, która zużywa znaczną część prądu w godzinach pozaszczytowych, czyli objętych niższa stawką cenową za kilowatogodzinę. Oznacza to, że co najmniej 40% dobowego zużycia energii elektrycznej powinno przypadać na godziny wczesnoporanne, późnowieczorne i nocne.