Opublikowano

Czy energia słoneczna rzeczywiście się opłaca?

Z całą pewnością każdy chciałby zmniejszyć rachunki za prąd i korzystać z odnawialnych źródeł energii, jednakże większość osób odstraszają wciąż niemałe koszty związane z inwestycją w instalacje fotowoltaiczne. Chociaż można liczyć na otrzymanie dofinansowania, to nadal niektóre osoby nie mogą pozwolić sobie na poniesienie takich wydatków. Zakup samej instalacji to jedno, ale do tego dochodzą jeszcze koszty wykonania projektu i zamontowania całego systemu. Jak to zatem jest z tą opłacalnością fotowoltaiki?

Czy energia słoneczna rzeczywiście się opłaca?

Możliwość korzystania z darmowej energii słonecznej z pewnością jest czymś, o czym wiele osób marzy. Nie brakuje że tych, którzy korzystają z innowacyjnych rozwiązań dzięki temu, że zdecydowali się na zainwestowanie w instalacje fotowoltaiczne. Na największe oszczędności mogą liczyć osoby w przypadku których, odnotowuje się spore zużycie prądu. Panele słoneczne pozwalają wówczas na zaoszczędzenie niemałych kwot na zużyciu energii elektrycznej. Pobór prądu z sieci zostaje zredukowany do minimum, a nadwyżki energii elektrycznej można przekazać swojemu dystrybutorowi, po czym odebrać je w okresie zimowym, kiedy to brakuje promieniowania słonecznego do wytworzenia wystarczającej ilości energii. Jeśli chodzi o moc paneli fotowoltaicznych, to jest ona zależna zarówno od pogody, jak i typu instalacji samego urządzenia. Na korzyść paneli przemawia również ich dwudziestopięcioletnia gwarancja. Przez te wszystkie lata producent instalacji fotowoltaicznej obiecuje, że możliwe jest uzyskanie z fotoogniw minimum 80% mocy wyjściowej. Oczywiście upłynięcie okresu gwarancyjnego nie oznacza, że panele przestaną działać czy też staną się mało efektywne. Nadal będą one sprawne, ale ich wydajność zmniejszy się o kilka czy kilkanaście procent. Bardzo ważna kwestią jest także to, w którą stronę są skierowane panele solarne i pod jakim kątem.

Instalacje fotowoltaiczne tylko ze sprawdzonego źródła

Decydując się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, z całą pewnością nie należy sięgać po najtańsze rozwiązania. Taka najtańsza instalacja i jeszcze z niesprawdzonego źródła może okazać się marnotrawnemu pieniędzy. Tanie panele i inwertery mogą zepsuć się w stosunkowo krótkim czasie oraz są mniej wydajne i bardziej podatne na uszkodzenia. W najtańszych rozwiązaniach często są jakieś ukryte defekty, które nie tylko przyczyniają się do obniżenia wydajności systemu, ale i do jego nie do końca prawidłowego działania.